• ApkCell Facebook
  • ApkCell Twitter
  • ApkCell Instagram
  • ApkCell Google+
  • ApkCell Pinterest
  • 3294 Oyun

  • 131 Uygulama

NASA, Antarktika’da Yeni Dev Bir Buzdağı Buldu

NASA, Antarktika’da Yeni Dev Bir Buzdağı Buldu

NASA ’da görevli olan bilim insanları yüzölçümü yaklaşık olarak 60 kilometre karelik yeni bir buzdağı buldu.

NASA, Operation IceBridge projesi dahilinde Antarktika’da yaptığı incelemeler sırasında Pine Island Glacier adında dev buzuldan ayrılan ve B-46 olarak isim verilen yeni buzdağı buldu. B-46 geçen ekim ayında dahil bulunduğu kara parçasından kopmuş. Antarktika’da yaşanan bu kopmalar veya erimeler gelecek zamanda okyanus sularının çoğalıp yükselmesi gibi birçok tehlike içerdiğinden bu konu hakkında bilim insanları tarafından yoğun çalışmalar yapılıyor.

Bu çalışmaların sonucunda elde edilen verilere göre bilim insanları, buzdağlarının kopması ve erime süreci hakkında yeni bilgiler toplamayı planlıyor. B-46’nın bağlı bulunduğu parçadan kopacağı, eylül ayının sonlarına doğru ortaya çıkan çatlak sonucunda fark edildi. Daha sonra aradan 1 ay geçmesinin ardından buzdağı tamamen koparak özgürlüğünü yakaladı. Yapılan araştırmaların ortaya çıkardığı en net sonuçlar arasında bu erime ve kopmaların hızla artıyor olmasıdır. 2013 yılından bu yana her sene Pine Island Glacier’den kocaman buz kütleleri kopuyor. Fakat bilim insanlarına göre bu süre eskiden 6 senede birdi ve bu sebeple durum hiç de parlak görünmüyor.

Antarktika’nın En Büyük Buz Dağı Tehlikede
Buz kütlelerinin koparak artık yollarına buzdağı olarak devam ediyor olması aslına bakılırsa gayet doğal bir süreç. Ancak bu durumun erime etkisi ile hız kazanması, dünyanın geleceğini birçok tehlikeye sokuyor. Bunun dahilinde bilim insanları da bu tehlikeyi önceden görerek tedbir almaya uğraşıyor.

728x90 Reklam