• ApkCell Facebook
  • ApkCell Twitter
  • ApkCell Instagram
  • ApkCell Google+
  • ApkCell Pinterest
  • 3999 Oyun

  • 132 Uygulama

Android İşletim Sisteminde ART Nedir? Nasıl Açılır?

Android İşletim Sisteminde ART Nedir? Nasıl Açılır?

Google, Android 4.4 KitKat sürümü ile beraber, Dalvik’e ek olarak ART seçeneğini sunmuştur. Android 5.0 Lollipop sürümüyle beraber ise Dalvik’i kaldırıp sadece ART yapısına geçiş yapmıştır. ART yani Android Runtime, Android işletim sistemi tarafından kullanılan bir uygulama çalıştırma ortamıdır.

ART Bize Ne Sağlar?

ART, Dalvik sanal ortamına oranla, uygulamaların daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Dalvik kullanılan bir Android işletim sisteminde, çalıştırılan uygulama telefonun donanımı ile doğrudan iletişim kuramaz ve harici bir iletişim aracı olan emülatöre ihtiyaç duyar. Dalvik burada emülatör görevini yerine getirmektedir. ART kullanan bir android işletim sisteminde ise, uygulama çalıştırıldığında harici emülatöre ihtiyaç duymadan, cihazın donanımıyla direkt iletişime geçebilmektedir. ART sanal ortamı programlama dili açısından cihazla uygulamalar arasında direkt iletişim aracı olarak karşımıza çıktığı için, uygulamaların daha hızlı çalışmasına olanak sağlamaktadır.

ART’nin Dezavantajı Var Mıdır?

ART sistemi ile uyumlu olan uygulamalar, ön yüklü şekilde gelen kodlardan dolayı, cihaz depolamasında %10 oranında daha fazla yer kaplamaktadır. Dalvik sistemde 100 MB boyutunda olan bir uygulama, ART sisteme geçtiğinde 110 MB olmaktadır. Bundan dolayı cihaz, daha fazla alana ihtiyaç duymaktadır. Bu sorunun çözümü olarak üreticiler, son 7 yıldır, cihaz depolama alanlarını 16 GB olarak üretmeye başlamıştır.

Android ART Nasıl Açılır?

Android 4.4 Kitkat ve üzeri işletim sistemi versiyonu ile çalışan bir cihaza sahipseniz ART’yi kullanabilirsiniz. Bu işlemi uygulayabilmeniz için, geliştirici seçeneklerinin aktif edilmiş olması gerekmektedir. Geliştirici seçeneklerini açmak için “Ayarlar” menüsünde en altta yer alan, “Cihaz Hakkında” bölümünden en alttaki derleme numarasının (Yapı Numarası olarak da yazılmış olabilmektedir.) üzerine, ard arda (5 kere) dokunmanız gerekmektedir.

Geliştirici seçenekleri aktif edildikten sonra, ayarlar menüsünde geliştirici seçenekleri sekmesine girip, sonrasında ise çalışma zamanını seçin bölümüne dokunup, açılan küçük sekmeden ART sanal ortamını aktifleştirebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra cihaz otomatik olarak yeniden başlatma moduna girecek ve kapanıp açılacaktır. Bu süre içerisinde telefonunuz Android uygulamalarını ART sanal ortamına göre optimize edecektir. Bu işlemler sonucunda sorumluluk kullanıcıya aittir ve cihazınızın düzgün çalışmaya devam etmesi garanti edilmemektedir.

728x90 Reklam