• ApkCell Facebook
  • ApkCell Twitter
  • ApkCell Instagram
  • ApkCell Google+
  • ApkCell Pinterest
  • 3999 Oyun

  • 132 Uygulama

Akıllı Telefonların Neden Olduğu Zararlar Nelerdir?

Akıllı Telefonların Neden Olduğu Zararlar Nelerdir?

Gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanların, gelişmemiş ülkelerde yaşayan insanlara oranla en büyük avantajlarından bir tanesi gelişen teknolojinin nimetlerinden yararlanma imkanına sahip olmalarıymış gibi görünse de bu nimet aynı zamanda, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanların en büyük handikapıdır. Önce cep telefonlarının, sonra da bilgisayarların fayda ve zararlarına yakından tanıklık eden insanlık tarihi, şimdi de bu iki cihazın bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan akıllı cep telefonlarını, tüm yarar ve zararlarıyla birlikte deneyimliyor.

Kısırlığa Yol Açıyor

Akıllı telefonlar, her yaştan, her mevkiden ve her cinsiyetten insanın yaşantısında önemli bir yere sahip. Artık insanlar evlerde değil sosyal medya hesaplarında yaşıyor. Akıllı telefonların yaraları da zararları da cinsiyet ayırt etmeksizin herkesi hedef alıyor. Fakat bunun bir istisnası var: Akıllı telefonlar uzun vadede sperm hücrelerini öldürerek, erkeklerin kısırlaşmasına yol açıyor. Sperm hücrelerinin tamamen ölmesi uzun yıllar sürse de zaman içinde sperm hücrelerinin kalitesi düşüyor ve kısırlıkla karşı karşıya kalınıyor.

İnsanlığa Tehdit

Akıllı telefonların radyasyon yaydığı gerçeği, pek çok kişi tarafından gayet iyi bilinse de radyasyonun uzun vadede doğaya vereceği zararlar görmezden geliniyor. Şimdilik böyle bir durum söz konusu olmasa bile uzmanların yaptığı araştırmalara göre, akıllı telefonlar insanların genetiğini bozuyor ve bu gelecek nesillerin bir takım hastalıkların taşıyıcısı olarak doğmasına neden olacak önemli bir sorun.

Azalan Yaşam Konforu

Teknolojinin insan hayatını kolaylaştırıp, yaşam kalitesini arttırması beklenirken, tam aksinin yaşandığı örnekler gittikçe çoğalıyor. Hayatın hızlı aktığı ve herkesin bir hayli yorgun olduğu 21. yüzyılda, eklem ağrıları gibi ekstra yükler, kimse için tercih edilesi değil. Fakat günün önemli bir kısmını, parmakları vasıtasıyla birileriyle iletişim kurarak, birilerinin çıktığı seyahatin fotoğraflarını inceleyerek ya da herhangi bir bilgiye ulaşmaya çalışarak geçiren modern insanın, parmak ağrısı çekmesi kaçınılmaz. Telefonun ekranına bakmak, baş ve boyun ağrısına neden olmakla kalmayıp, duruş bozukluklarına ve omurga yapısında değişikliklere de yol açıyor.

Çocukların Durumu

Çocuklar, teknolojinin nimetlerinden en fazla ve en verimli şekilde faydalanan kesim. Fakat uzmanlar, gelişim süreçlerini tam manasıyla tamamlamamış bireylerin, günde bir saatten fazla akıllı telefon kullanmaları halinde, zeka gelişimlerinde yavaşlamalar söz konusu olacağını bildiriyor. Küçük bir ekrana bakarak büyüyen çocukların, gözlük kullanmaya başlamaları için yaşlanmaları gerekmiyor.

728x90 Reklam