• ApkCell Facebook
  • ApkCell Twitter
  • ApkCell Instagram
  • ApkCell Google+
  • ApkCell Pinterest
  • 3999 Oyun

  • 132 Uygulama

3 Boyutlu, Renkli Holografik Görüntüler Oluşturan Ekran Tasarımı Yapıldı

3 Boyutlu, Renkli Holografik Görüntüler Oluşturan Ekran Tasarımı Yapıldı

Koreli bir araştırma ekibinin çalışmaları doğrultusunda yeni tasarlamış oldukları ultra ince ekranlardan meydana gelen renkli holografik görüntüler yansıtabildiklerini iddia ettiler. Ekibin tasarladıkları ekran, akıllı cihazlar üzerinde kullanıma sunulabilecek.

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde görev alan ekip, holografik görüntüleri telefon aracılığı ile yansıtabilecek biçimde çalışan ekran yaptıklarını ifade ettiler. İddialarına göre bu ekran, ultra ince ve akıllı cep telefonlarında kullanımı mümkün olacak.

Hologram Görüntüler Nasıl Oluşacak?

Holografik görüntülerin nasıl oluştuğunu ifade etmek gerekirse eğer; hologramı, herhangi bir görüntünün katmanlara ayrılması olarak dile getirebiliriz. Sizlerin holografik görüntülerde gördüğünüz şey aslına bakarsanız bir görüntü değildir. Cisimlerin lazer yardımı ile dalgalara ayrılmış olan halinin bir bütünü olarak tanımlanır. Dolayısıyla 3 boyutlu olacak şekilde nesneleri görme imkânımız olur. 3 boyutlu holografik görüntülerin meydana gelmesinde titanyum filmi tercih edilir. Koreli araştırmacıların hepsi de bunu kullandıklarını dile getiriyorlar.

Piksel, görüntülerin elde edilmesinde etkili olan en küçük birimlere denir. Araştırmacılar da ultra ince boyuttaki ekranların piksel oranı kadar delikleri yer alan titanyum film oluşturmaya çalışmışlardır. Görüntü kaynağının üstüne konulan titanyum film, foton elek işlevi görerek ışık dalgaları 3 boyutlu görüntüleri meydana getiriyor.

İleri ki zamanlarda artık akıllı telefonlarda 3 boyutlu renkli holografik görüntüler oluşturan ekran tasarımları kullanıcıları bekliyor olacak.

728x90 Reklam