• ApkCell Facebook
  • ApkCell Twitter
  • ApkCell Instagram
  • ApkCell Google+
  • ApkCell Pinterest
  • 3999 Oyun

  • 132 Uygulama

Samsung Galaxy Note 9 ve iPhone X karşılaştırması

Samsung Galaxy Note 9 ve iPhone X karşılaştırması

Samsung Galaxy Note 9, dünyanın en güçlü akıllı telefonlarından biri olarak piyasaya giriş yaptı, bu yazımızda Android tarafının yeni kralı Samsung Galaxy Note 9 ile iPhone X modelini karşılaştıracağız.

Android tarafında en başarılı akıllı telefonlardan biri olan Galaxy Note 9, Samsung tarafından gururla tanıtılıyor. Bakalım, Note 9, iPhone X ile kıyaslandığında nasıl bir sonuç verecek?

Tasarım, Performans ve Depolama, Batarya, Kamera başlıkları altında iki cihazı sizler için yorumladık.

Samsung Galaxy Note 9 – iPhone X Tasarım

Note 8 modelini daha önce gördüyseniz Note 9 ile aralarında pek bir değişim olmadığını hemen fark edebilirsiniz, yalnızca ufak tasarımsal iyileştirmeler yapıldı. Note 9 büyük bir telefon fakat Note serisinin zaten büyük olması bekleniyor. 201 gram ağırlığındaki telefon 161.9 x 76.4 x 8.8 mm ölçülerine sahip, iPhone X ise 174 gram ağırlığında ve 143.6 x 70.9 x 7.7 mm ölçülerine sahip. Özetle Note 9 modeli hem daha ağır hem de daha büyük bir cihaz.

Bu büyüklük ve ağırlık sayesinde Note 9, kullanıcılara 6,4 inç boyutundaki ekranı sunabiliyor. Yuvarlatılmış kenarlara sahip 2960 x 1440 piksel çözünürlük sunan ekran, Super AMOLED teknolojisinden faydalanıyor. iPhone X modelinde de Super AMOLED teknolojisi kullanılıyor ve ekran 2436 x 1125 çözünürlük sunuyor. iPhone X 458 ppi, Galaxy Note 9 ise 516 ppi piksel yoğunluğu ile mükemmele yakın bir ekran deneyimi yaşatıyor.

Performans ve Depolama

Samsung Galaxy Note 9, ABD ve Çin’de Snapdragon 845 yonga setiyle, satışı yapılan diğer ülkelerde ise Exynos 8910 yonga setiyle müşterilerin karşısına geliyor. 6 GB ve 8 GB RAM seçenekleriyle gelen cihazın uzunca bir süre yavaşlayacağını düşünmüyoruz.

iPhone X ise Apple’ın A11 Bionic işlemcisi ve 3 GB RAM ile kutusundan çıkıyor. iPhone X bu donanımla Galaxy S9 Plus’a kıyasla %25 daha fazla işlem gücü sunabiliyordu. Note 9, S9 Plus ile aynı yonga setini kullandığı için arada bir fark olup olmayacağını, artan RAM’in oluşturacağı farklarla göreceğiz. Bu konu hakkında kesin bilgiler yapılan testlerin sonrasında paylaşılacak.

8 GB RAM bulunan Note 9 modelini satın alırsanız 512 GB depolama alanına sahip oluyorsunuz ve 512 GB microSD kart kullanarak toplam alanı 1 TB’a kadar çıkartabiliyorsunuz. 6 GB RAM, 128 GB depolama alanı bulunan modelde de 512 GB microSD kart desteği bulunuyor. iPhone X tarafında ise 64 GB ve 256 GB modeller mevcut, bunun haricinde depolama alanı microSD kart ile genişletilemiyor.

Batarya

iPhone X sadece 2.716 mAh kapasiteli bataryaya sahip, Samsung Galaxy Note 9 ise 4.000 mAh kapasiteli bataryası ile bu konuda öne çıkıyor fakat mAh değerlerini doğrudan karşılaştırmak çok mantıklı olmayabilir çünkü iPhone’lar iOS’un optimizasyonu ile Android işletim sistemine göre daha verimli bir kullanım sunuyorlar. Note 9’un 4.000 mAh bataryasının ise Note 8’e göre güzel bir güncelleme olduğunu söyleyebiliriz.

Kamera

İki cihazın da arka tarafında 12 MP’lik çift sensör yer alsa da bu lensler farklı özellikler sunuyorlar. Note 9’un düşük ışıkta daha iyi çekimler yapabileceğini düşünüyoruz, cihazdaki sensör şartlara göre f/1.5 – f/2.4 diyafram değerlerinde değişebiliyor.

iPhone’un sensörleri ise f/1.8 ve f/2.4 diyaframa sabit durumda, düşük ışıkta geri kalması muhtemel. Ön tarafa geçtiğimizde ise Note 9, 8 MP f/1.7 diyaframlı kameraya sahipken iPhone X, 7 MP f/2.2 diyaframlı kamerası ile bir tık geride kalıyor.

728x90 Reklam