• ApkCell Facebook
  • ApkCell Twitter
  • ApkCell Instagram
  • ApkCell Google+
  • ApkCell Pinterest
  • 3999 Oyun

  • 132 Uygulama

Root İşlemi Nedir, Nasıl Yapılır, Fayda ve Zararları Nelerdir?

Root İşlemi Nedir, Nasıl Yapılır, Fayda ve Zararları Nelerdir?

Rooting (Köklendirme), Android mobil işletim sistemi ile çalışan tabletlerin, akıllı telefonların ve diğer cihazların, çeşitli alt sistemleri üzerinde ayrıcalıklı olarak kontrol elde edilmesine izin verme işlemidir. Android, Linux çekirdeğini kullandığı için, bir Android aygıtının root edilmesi, Linux’taki gibi, yönetici izinlerine veya FreeBSD veya macOS gibi herhangi bir Unix benzeri işletim sistemine benzer erişim sağlamaktadır.

Köklenme genellikle taşıyıcılar ve donanım üreticilerinin bazı cihazlara yüklediği sınırlamaları delerek müdahalede bulunma olarak tanımlanır. Bu nedenle, köklendirme sistem uygulamalarını ve ayarlarını değiştirmek, yönetici düzeyinde izin gerektiren özel uygulamaları çalıştırmak veya normal Android kullanıcısı için erişilemeyen diğer işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan bir yöntemdir. Android’de, köklendirme aynı zamanda, genellikle işletim sisteminin daha yeni bir sürümü olan, aygıtın işletim sisteminin tamamen kaldırılmasını ve değiştirilmesini de sağlayabilir.

Root İşlemi Nasıl Yapılır?

Android telefonlarda çok fazla çeşitlilik olduğundan, her telefon veya Android sürümü için çalışacak tek bir rooting yöntemi yoktur. Bu yüzden telefon modeliniz için uygun rooting yazılımının indirilmesi gerekir. En popüler root işlemcileri KingRoot, ve Towelroot’dur. Root işleminden önce önce verilerin yedeklenmesinde fayda vardır.

-KingRoot ile root atma; KingoRoot’u kullanmanın en kolay yolu, sadece tek bir dokunuşla kök işlemini gerçek anlamda gerçekleştiren uygulama sürümünü yüklemektir. Bu yazılım Google Play Store’da mevcut olmadığından, KingoRoot APK’sı indirilmeli ve manuel olarak yüklenmelidir. Yüklemek için cihazın bilinmeyen kaynaklardan uygulamalara izin verecek şekilde ayarlandığından emin olunması gerekir. Android’in birçok sürümünde şöyle görünür: Ayarlar’a gidin, Güvenlik’e dokunun, Bilinmeyen Kaynaklar’a ilerleyin ve düğmeyi açık konuma getirin. Artık KingoRoot’u yükleyebilirsiniz. Ardından uygulamayı çalıştırın, One Click Root’a dokunun. Her şey yolunda giderse, cihazınız yaklaşık 60 saniye içinde root işlemi gerçekleşmiş demektir. Aynı işlem PC üzerinden de gerçekleştirilebilir. Bunun için KingoRoot’u Windows için indirin, kurun ve talimatları uygulayın.

-Towelroot ile root atma: Telefonunuzun Ayarlarından Güvenlik bölümüne girin ve uygulamaları bilinmeyen kaynaklardan yüklemeyi etkinleştirin. Ardından, Towelroot’un apk dosyasını indirip kurun. Android cihazınıza başarılı bir şekilde yüklendiğinde, Towelroot ile Rooting Android’i açın. Telefonu rootlamak içinMake it ra1n ” düğmesine basın. Telefonunuz yeniden başlatıldığında, ” Kök Denetleyicisi “’ni indirin. Ardından Android’de Kök Denetleyicisi’ni kurun ve çalıştırın. Ardından Android cihazınızın başarılı bir şekilde köklenip köklenmediğini kontrol etmek için ” Kökü Doğrula ” düğmesini tıklayın.

Root İşleminin Fayda Ve Zaraları Nelerdir?

-Root işlemi Dezavantajları; Çoğu kullanıcının telefonlarını rootlamaya gerek duymadığı için dezavantajlarla başlayalım. Çoğu kullanıcı öncelikli olarak yasak meyveyi elde etme heyecanı ile hareket eder ve rooting ile gelen yeteneklere ihtiyaç duymazlar. Android telefonun root edilmesinin dezavantajlarından bazıları: Telefonun garantisini geçersiz kılar. Telefon rooting edildiğinde, üreticinin garantisi geçersiz olur. Telefonun ‘hantallaşması’ olasılığı artar. Hantal bir telefon, ölü bir telefon anlamına gelir. Kötü Performans, bazı telefonlar root işleminden sonra düşük performans gösterirler. Virüslere karşı daha fazla güvenlik açığı, artık akıllı telefonun tıpkı PC’deki gibi virüslerin, kötü amaçlı yazılımların, reklam yazılımlarının ve her türlü yazılımın bir hedefi olduğunu bilmelidir. Telefonun root işleminden sonra, özel programları kullanarak cihazın ROM’u da genellikle flaş edilir. Bir yazılımın kodunda bu tür değişiklikler yapılması, cihaza virüs girme olasılığını artırır.

-Root işlemi avantajları: Android telefonun rootlam ile gelen avantajlardan bazıları şöyledir: Özel Uygulamaları Çalıştırma, meraklı ve hevesli kullanıcılar, ‘rootsuz’ telefonlarda çalışmayan uygulamayı kullanmak için telefonlarını rootlar. Bu sayede normalde çalışmayacak uygulamaları çalıştırabilirler. Belleği boşaltma, köklenmemiş bir telefonda, bir uygulamayı her yüklediğinizde, telefonun dâhili belleğinde saklanarak er işgal eder. Köklenme ile yüklü uygulamaları SD karta taşınabilir ve böylece dâhili hafızada yer işgali olmaz. Özel ROM’lar – bu belki de köklü bir telefonun en iyi özelliğidir. Köklendirildikten sonra, çok çeşitli işlevleri yapabilmelerini sağlayacak yüzlerce özel ROM’dan birine sahip olunabilir. İşlemciyi hızlandırmak ve telefona tamamen yeni ve farklı bir his vermek bu sayede mümkün olur.

728x90 Reklam