• ApkCell Facebook
  • ApkCell Twitter
  • ApkCell Instagram
  • ApkCell Google+
  • ApkCell Pinterest
  • 3245 Oyun

  • 131 Uygulama

RAM, Akıllı Cihazlarda Önemli midir?

RAM, Akıllı Cihazlarda Önemli midir?

Son zamanlarda akıllı cihazların girmiş olduğu RAM savaşının şimdiki galibi büyük bir farkla zirveye yerleşti. Peki neden bu kadar büyük RAM’ler gerekiyor?

Geçen günlerde OnePlus 6T McLaren Edition, 10 GB’lık RAM ile beraber ilan edildi. Çoğu kişi bu RAM’i duyunca şaşkınlığını gizleyemedi. Akıllı telefonlarda RAM’in ne kadar önemli olduğunu maddeler halinde anlatacağız.

RAM Telefonlarda Nasıl Etkileri Bulunuyor?

*Bir telefonun içerisinde eğer RAM olmasaydı uygulamalar arasında geçiş yaptığınız zaman uygulamalarda kapanma yaşanırdı. Dolayısıyla bu durum bir uygulamayı açtığınızda tekrardan açmanız demektir.
*Telefonunuzu açıp ilk kez uygulamayı başlattığınız anda telefonun işletim sistemi ile uygulamanın verilerinin cihazınızın ana hafızasından çıkarır. Bu da işletim sistemi, uygulama verilerinin çoğunu hızlı olan RAM’e aktarmaktadır.
*Herhangi bir uygulamayı kullanmaya ara vererek bir başka uygulamaya geçtiğiniz anda dahi cihazınız o uygulamayı arkada çalıştırır.
*Tekrar uygulamaya geri döndüğünüz de uygulamayı sanki hiç kapatmamışçasına kaldığınız yerden devam etmenizi sağlar. Bunun nedeni uygulama verilerinin RAM’e depolanması olarak adlandırılır. Değişik uygulamalar arasında geçiş yapabilmek diğer taraftan çoklu görev olarak da tanınır. Cihazın çoklu görevleri yeri getirebildiği ifade ediliyorsa tek nedeni güçlü bir RAM’e sahip olması.

Cihazınızın hızlanmasını sağlayan rastgele erişimli bellek, yarım kalmış işlemlerinize de ara vermeden sürdürmenize olanak tanır. Fakat yazılım da burada çok büyük bir öneme sahiptir.

728x90 Reklam