• ApkCell Facebook
  • ApkCell Twitter
  • ApkCell Instagram
  • ApkCell Google+
  • ApkCell Pinterest
  • 3999 Oyun

  • 132 Uygulama

Kilitlenen Android Telefon Nasıl Açılır?

Kilitlenen Android Telefon Nasıl Açılır?

Android cihazların çoğunda başkası şifrenizi denediğinde, art arda yanlış şifre girdiğinde cihaz kilitlenir. Bu çözüm cihazınızın şifresini unuttuğunuzda da geçerli olur. Bu durumda cihazı sıfırlamanız gerek. Bazı cihazlarda ses açma tuşu ve güç tuşu bu işlem için yeterli olsa da bazı cihazlarda ortadaki tuşu da kullanmanız gerekir.

Android Cihaz Neden Kilitlenir?

Cihazın ayarlarında ”Şifre yanlış girildiğinde telefonu (ya da tableti) kilitle” seçeneği açık olacaktır. O yüzden cihaz kilitlenmiş olabilir. Bu ayarı kapattığınızda cihazın şifresini yanlış girdiğinizde 30 saniye veya 10 saniye gibi kısa bir süre şifreyi tekrar girmenizi engelleyecektir. Bu süreyi bekleyip tekrar yanlış şifreyi birkaç kere girerseniz sizi daha uzun bir süre bekletebilir.

Kilitlenen Cihazı Sıfırlamak İçin Yapmanız Gerekenler

Öncelikle cihazı kapatın. Cihazınız kapalı iken ses açma tuşu ve güç tuşuna basın. Olmadığı takdirde bu işlemi orta tuşa, ses açma tuşuna ve güç tuşuna basın. Bunu yaptığınızda karşınıza Android Recovery menüsü çıkıyor. Bu kısımda dokunmatik çalışmaz. Bu nedenle ses açma tuşlarıyla aşağı yukarı yapıp güç tuşuyla seçiyoruz. Burada wipe data/ factory reset yazan yere gelip güç tuşuyla seçin. Sonra yes yazan kısma gelip seçin. Sıfırlanması bitince cihazı kullanabilir durumda olacaktır.

Bir Daha Kilitlenmesini Nasıl Önleyebilirim?

Cihazınızın ayarlarına girip ”Yanlış şifre girildiğinde cihazı kilitle” seçeneğini kaldırın. İsterseniz şifreyi bilmeyenlere cihazı vermeyin ya da verirken şifreyi denememeleri için uyarın. Aksi takdirde bu sorunla tekrar karşılaşabilirsiniz.

Cihazın Kilitlenmesinin Avantajları Ne?

Cihazınızın çalındığında, çalan kişinin cihazın içindeki bilgilere ulaşmasını engeller. Çalan kişi şifreyi birkaç kere denerse ve yanlış girerse cihaz kilitlenir. Bu özellik kişisel verilerinizi korumak istiyorsanız kullanışlı olabilir. Ama cihazınızın içinde sizin için önemli bilgiler varsa bir kişi gelip şifreyi birkaç defa yanlış girerse cihazınızın içindeki bilgilere ulaşmanız biraz zor olabilir. Ama içindeki verileri kurtarmak istiyorsanız cihazı aldığınız yere veya nasıl yapılacağını bilen bir tanıdığınıza götürebilirsiniz. Güvendiğiniz bir kişiye vermezseniz kişi cihazın içindeki bilgileri kendine kopyalayabilir ya da kullanabilir.

728x90 Reklam